Atkinsova dieta

Další dieta, která je skloňována ve všech možných pádech. Získala si mnoho odpůrců pro zcela odlišný ráz dosavadních diet, ale také milióny zastánců po celém světě (zejména v USA). A je to jedna z diet, která je spíše „šitá“ pro muže, než pro ženy.

Princip:

Jedná se o nízko-sacharidovou dietu (neboli LCD = low carb diet) doktora R. C. Atkinse. Podstatou je omezení přísunu sacharidů na 20 – 40 g/den a naopak neomezený přísun tuků a bílkovin. (Obvyklý přísun sacharidů je okolo 320 g/den.) V organismu dochází ke stavu označovanému jako ketóza (tvorba glukózy z nesacharidových zdrojů, jako jsou aminokyseliny, glycerol, laktát). Dle doktora Atkinse tak dosáhneme redukce hmotnosti, aniž bychom pociťovali hlad a chuť k jídlu a přitom preventivně působí tento způsob stravy pozitivně na zdraví.

Výhody a nevýhody:

 • nepřítomnost hladu a chuti k jídlu
 • neomezený přísun tuků a bílkovin
 • dodržováním této diety se dá opravdu docílit pokles hmotnosti (avšak kdo ví, zda díky omezení sacharidů či celkově energie) – avšak pokles váhy nastává především na začátku, a to díky přísné restrikci sacharidů, kdy dochází k rychlému vyčerpání zásob glykogenu a výrazným ztrátám tělesné vody
 • v delším časovém úseku je efekt poklesu hmotnosti srovnatelný s dietou založenou na omezení tuků
 • pokles hmotnosti je spojen s některými pozitivními změnami v metabolických parametrech, dlouhodobý efekt této diety, zejména na kardiovaskulární systém zatím není znám
 • bolest hlavy a zácpa (v důsledku sníženého příjmu ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků)
 • bez suplementace mohou chybět některé vitaminy, minerální látky a cenné látky rostlinného původu
 • chuťově fádní
 • zápach z úst
   

Závěr:

Bohužel stále není dost prospektivních studií, které by ukázaly na nevhodnost či vhodnost této diety. Avšak z důvodů, že nejsou známé dlouhodobé následky držení této diety doporučuji ověřené metody vedoucí k redukci hmotnosti bez prokázaných negativních účinků.

Doktor Atkins zemřel v roce 2003 a v okamžiku smrti vážil 115 kg. Atkinsonova nutriční nadace v roce 2002 udávala zisk 100 milionů amerických dolarů.

Informace z článku „Atkinsova nízkosacharidová dieta, ano či ne?“ od MUDr. R. Urbánka z Obezitologické a lipidové ambulance ve Zlíně.